img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Przedszkole XXI wieku, czyli jak technologia pozwala połączyć zabawę z edukacją

Dla większości dzieci przedszkole jest pierwszym miejscem, w którym rozpoczynają one sformalizowaną edukację – od tego, jak efektywnie i interesująco będzie ona wprowadzana, w znacznej mierze zależy, czy dany maluch będzie potrafił uczyć się w przyszłości i jak chętnie będzie to robił. Dlatego też warto zadbać, by proces przekazywania wiedzy w przedszkolu był dla dzieci maksymalnie interesujący. Na szczęście nauczyciele przedszkolni mają dziś do dyspozycji cały wachlarz nowoczesnych narzędzi i produktów, sprawiających, że nauka może kojarzyć się dzieciom wyłącznie z dobrą zabawą.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • jak nowe technologie pomagają przedszkolakom łączyć zabawę z nauką?
 • w jakie urządzenia i systemy edukacyjne warto wyposażyć przedszkole?
 • na jakiej podłodze można rysować bez konsekwencji?
 • jak zabawa klockami może wychować przyszłego naukowca?
Monitor interaktywny przedszkole

Wybór rozwiązań i produktów, których zadaniem jest wspieranie nauczania, jest dziś ogromny – jednak w przypadku przedszkoli niezmiernie ważne jest, by wybrać te, które będą idealnie dobrane do specyfiki i charakteru tych placówek, a także potrzeb i oczekiwań przedszkolaków.

Podłoga – elektroniczny plac zabaw

Z uwagi na fakt, że dzieci w przedszkolu większość czasu spędzają na podłodze, idealnym wyborem będą tzw. interaktywne dywany, czyli maty, na których dzieci mogą nie tylko siedzieć, ale również wykorzystać je jako… tablicę do rysowania, planszę do gry, platformę do zabaw i wiele, wiele więcej. Świetnym przykładem będzie tu np. podłoga multiinteraktywna SmartFloor, która pozwala sterować obrazem za pomocą ruchu, specjalnego pisaka świetlnego, a nawet… robota interaktywnego. Posiada ona dedykowany statyw mobilny, który pozwala swobodnie przenosić ją w różne miejsca, a dodatkowo jego regulacja umożliwia dostosowanie obrazu do dostępnej powierzchni.

Co istotne, nauczyciel/opiekun otrzymuje tu do dyspozycji nie tylko samo urządzenie, ale również ok. 300 gier dostosowanych do potrzeb i oczekiwań dzieci z różnych grup wiekowych (istnieje również możliwość instalowania dodatkowych gier i aplikacji). Będą to zarówno gry logiczne i edukacyjne, jak i zabawy, zgadywanki czy po prostu malowanki dla najmłodszych.

Dzięki takiej podłodze, nauczyciel może łatwo zaangażować dzieci do wspólnej, interaktywnej zabawy, która – umiejętnie prowadzona – może właściwie niezauważalnie dla maluchów zmienić się w naukę liczenia/pisania/malowania i wielu innych umiejętności oraz przedmiotów. A wszystko to odbywa się w naturalny sposób, bez konieczności wprowadzania sformalizowanych lekcji, rozsadzania dzieci w ławkach, etc.

(Podłoga interaktywna SmartFloor)

 

Interaktywna zabawa

Oczywiście, świetnym narzędziem edukacyjnym jest również prezentowanie dzieciom skrojonych z myślą o ich potrzebach treści multimedialnych. W tej dziedzinie nauczycielom z pewnością przydadzą się nowoczesne monitory interaktywne, które nie tylko posłużą do prezentowania filmów, obrazków, zgadywanek i innych treści… ale pozwalają również dzieciom na modyfikowanie wyświetlanych na ekranie treści (np. rysowanie na nich, modyfikowanie obrazu, rozwiązywanie zadań dostosowanych do ich wieku).

(Monitor interaktywny Newline 86 cali z wbudowanym komputerem OPS – Przedszkole Bystrzaki w Rzeszowie)

Proponowane produkty:

mTalent – uczy, bawi… i leczy

Takie urządzenia szczególnie dobrze sprawdzą się np. w połączeniu z tworzonym również z myślą o edukacji przedszkolnej oprogramowaniem z serii mTalent. Wśród dostępnych w ramach tej serii aplikacji znajdziemy zarówno programy do nauki (np. matematyki czy ortografii), jak i oprogramowanie terapeutyczne, przydatne w terapii logopedycznej, słuchowej, wzrokowej itp. Jak wiadomo, na tym etapie rozwoju dziecka postępy w takiej terapii zwykle następują najszybciej – dlatego warto zadbać, by zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem najlepszych i najbardziej efektywnych narzędzi.

Dodajmy, że alternatywą dla monitorów interaktywnych mogą być systemy zbudowane z tablic interaktywnych oraz projektorów. Oferują one podobny zestaw funkcji i również pozwalają na korzystanie z dodatkowego oprogramowania – mają jednak tę przewagę, że zwykle pozwalają na wyświetlanie obrazu o znacznie większej przekątnej (co może mieć istotne znaczenie np. w przypadku dużych sal i zajęć, w których bierze udział duża liczba dzieci). Z drugiej strony, monitory interaktywne są zdecydowanie prostsze w instalacji, a jeśli zostaną zainstalowane na odpowiednim wózku, to można je łatwo i wygodnie transportować np. pomiędzy różnymi salami w tym samym przedszkolu (zestaw projektor + tablica to z kolei dużo bardziej stacjonarne rozwiązanie).

(Tablica interaktywna Avtek z projektorem ultrakrótkoogniskowym Epson – Przedszkole Bystrzaki w Rzeszowie)

Proponowane produkty:

Edukacja z klocków

Opisując kwestie związane z łączeniem edukacji i zabawy w przedszkolu po prostu nie sposób nie wspomnieć o klockach, czyli ulubionej zabawce większości przedszkolaków, która jednocześnie ma ogromny potencjał edukacyjny. Świetnym przykładem kreatywnego wykorzystania tej zabawki do nauczania jest LEGO Education, czyli to kompletny system dla edukacji z narzędziami dydaktycznymi opracowanymi w myśl zasady „nauka poprzez zabawę” oraz rozbudowanym wsparciem merytorycznym ze szkoleniami i materiałami dla nauczyciela skorelowanymi z Podstawą Programową. LEGO Education to przyjazna i angażująca edukacja, która służy rozwijaniu umiejętności oraz pewności cenne w dorosłym życiu.

Badania pokazują, że fizyczne zaangażowanie przed uczeniem się, w trakcie lub po stymuluje mózg do lepszego zapamiętania informacji. Twórcy LEGO Education wierzą, że uczenie się „hands-on” jest efektywnym sposobem na kształcenie umiejętności takich jak rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie i wiele innych. Ogromną zaleta tego systemu jest również fakt, że zawiera on rozwiązania zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych, średnich itd. – co oznacza, że przygodę z nauką z Lego rozpoczęta w przedszkolu łatwo można później kontynuować na dalszych etapach edukacji.

(Dobre Krzesło, Entelo – Miejskie Przedszkole Nr 34 w Płocku)

Wygodne krzesła i przejrzysta informacja dla rodziców

Oczywiście, wspomniane powyżej rozwiązania i urządzenia to zaledwie niewielka część nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które można wykorzystać już na etapie przedszkolnym. Zresztą, na technologii świat się przecież nie kończy – na rynku znajdziemy dziesiątki przydatnych produktów z różnych dziedzin, które na najróżniejsze sposoby mogą podnosić efektywność nauczania, choćby przez podniesienie komfortu maluchów w przedszkolu. Świetnym przykładem mogą być tu np. panele akustyczne Fluffo, które nie tylko zdobią wnętrze, ale też znakomicie je wyciszają i poprawiają właściwości akustyczne czy Dobre Krzesło firmy Entelo, które dzięki ergonomicznemu kształtowi sprzyja wyrabianiu prawidłowej pozycji siedzącej, a w konsekwencji wspomagają prawidłowy rozwój kręgosłupa każdego ucznia.

(Panele akustyczne Fluffo w przestrzeni do odpoczynku i pracy)

Proponowane produkty:

  Bystrzaki – czyli nowoczesna edukacja w praktyce

  O tym, jak może wyglądać i działać nowoczesne przedszkole wyposażone w opisane powyżej rozwiązania i technologie, można przekonać się np. odwiedzając rzeszowskie przedszkole Bystrzaki, którego uczniowie już teraz korzystają z dobrodziejstw nowych technologii. Prezentowane w tekście wybrane zdjęcia pochodzą właśnie z tej placówki.

  EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x
  :