img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Nowe technologie na językach, czyli dlaczego warto zainwestować w cyfrową pracownię językową.

2 minuty. Tyle czasu może poświęcić nauczyciel jednemu uczniowi podczas lekcji. Niewiele, prawda? Wyobraźmy sobie teraz naukę języków obcych, która wymaga powtórzeń, treningu wymowy i poświęcenie należytej uwagi każdemu uczniowi. Potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu. Czy to możliwe?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • dlaczego pracownia językowa to doskonały sposób do nauki języków obcych ?
  • jakie funkcje posiada nowoczesna pracownia językowa ?
  • dlaczego korzystanie z pracowni językowej jest lepsze niż tradycyjna nauka ?
  • jakie rozwiązania są obecnie wykorzystywane na rynku ?
krzesla-(3)-2

Tradycyjna nauka oparta na wykładzie i ćwiczeniach i zamknięta w ramach 45 minut to realia jakie panują w przeciętnej polskiej szkole. Bardzo często praca lektora sprowadza się do odtworzenia nagrania, objaśnienia zasad i przeprowadzeniu kilku ćwiczeń grupowych. Wszyscy uczniowie zajmują się tym samym w tym samym czasie. Czy wszyscy zrozumieją omawiany wątek? Czy percepcja każdego ucznia jest porównywalna? Czy ilość powtórzeń będzie dla wszystkich wystarczająca? Brak czasu na indywidualizację podczas nauki języka to jeden z ważniejszych problemów. Pomocą w rozwiązaniu tej kwestii jest pracownia językowa – kompletne rozwiązanie do prowadzenia atrakcyjnych i zajmujących lekcji.

Pracownia to niezastąpione rozwiązanie wspomagające naukę języków obcych w liczebnych klasach. Koncentruje uwagę uczniów, zmusza do skupienia i ćwiczeń. Umożliwia swobodny, głośny trening wymowy przez dialogi, udoskonalające mowę i przełamujące naturalny opór do rozmów w obcym języku. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń to efekt zachęty dla uczniów – efektowne zajęcia będą szybciej zapamiętane. Z pracownią językową skuteczność przyswajania nowej wiedzy zwiększa się nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do tradycyjnego nauczania.

Na rynku wiele firm oferuje rozwiązania, dzięki którym stworzymy nowoczesne przestrzenie, przystosowane do nauki języków obcych. Jednym z liderów jest firma Mentor, która jako jedyna posiada w swojej ofercie aż 4 rodzaje pracowni, ułatwiające dobór funkcjonalności do potrzeb użytkowników.

Jednym z rozwiązań jest Advanced – absolutnie kompletny i integralny system do nauki języków obcych, który nie tylko spełnia najwyższe wymogi lektorskie, ale także daje nieograniczone możliwości nauczycielowi, jak choćby swobodę sterowania funkcjami pracowni w technologii bezprzewodowej. Wszystkie aplikacje z łatwością obsługuje się na monitorze dotykowym, a sam program pozwala dostosować funkcje do potrzeb całej klasy. Szeroki wachlarz możliwości to szansa na zwiększenie efektywności nauczania.

Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Jedną z funkcji nowoczesnej pracowni językowej jest podsłuch własny, który jest niezbędny do nauki fonetyki, umożliwia również poprawne słyszenie własnego głosu. Bezprzewodowa obsługa pracowni to kolejna zaleta, dzięki której nauczyciel zyskuje swobodę poruszania się po klasie, a co za tym idzie – możliwość bycia bliżej uczniów, ocenianie ich pracy na bieżąco, korygowanie oraz pomoc w zgłębianiu wiedzy. Takie rozwiązania posiada w swojej ofercie firma Mentor, która ponadto umożliwia jednoczesną pracę wszystkich uczniów poprzez rozbudowane opcje dialogowe. Dzięki opcji pracy indywidualnej, wszyscy uczniowie mogą jednocześnie głośno powtarzać materiał, nie przeszkadzając innym i nie słysząc kolegów z boku. Przez całą godzinę lekcyjną uczniowie mogą ćwiczyć wymowę równocześnie, co daje możliwość maksymalnego wykorzystania czasu. Co więcej, nauczyciel ma możliwość łączenia uczniów w pary i grupy konwersacyjne w dowolnych konfiguracjach (np. stanowisko 1 z 5, stanowisko 4 z 16 itp.), co pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału grupy poprzez zróżnicowanie dialogu, a w efekcie zwiększenie skuteczności nauczania.

 

Nowoczesne rozwiązania w edukacji to narzędzia, po które zawsze warto sięgnąć. Zwłaszcza, jeśli dają nam gwarancję bardziej wydajnego nauczania. Dzisiejsi uczniowie doskonale odnajdują się w cyfrowej rzeczywistości, nie pozostaje więc nic innego jak tylko dorównać im kroku.

Zdjęcia: Mentor
Autor: Angelika Rzeźnicka, Mentor

EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x