img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Nauczanie zdalne w czasach kwarantanny

Polscy (i nie tylko) nauczyciele i uczniowie od kilku dni przechodzą przyspieszony kurs korzystania z najróżniejszych zestawów wideokonferencyjnych do szkół, e-learningu czy prowadzenia lekcji zdalnych. Wiele placówek na szczęście już wcześniej eksperymentowało z takimi rozwiązaniami, więc jest im nieco łatwiej – inne muszą błyskawicznie dopasowywać się do nowych realiów i wyzwań. Pozytyw jest taki, że na rynku od dawna dostępne są gotowe natychmiast do wdrożenia urządzenia i systemy pozwalające na łatwe i wygodne prowadzenia zdalnych lekcji.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • jak nowoczesne rozwiązania do komunikacji pomagają w prowadzeniu lekcji zdalnych
  • jak wybrać zestaw wideokonferencyjny dla szkoły
  • dlaczego laptopowa kamera nie do końca sprawdzi się w e-nauczaniu
  • z jakimi wyzwaniami wiąże się korzystanie z e-learningu
polycom nauczanie zdalne avcedukacja

Oczywiście, w wariancie absolutnie podstawowym do poprowadzenia wideo-lekcji z grupą uczniów można wykorzystać laptopa czy komputer stacjonarny z kamerą – jednak warto zaznaczyć, że rozwiązanie takie ma szereg wad i ograniczeń. Taki zestaw sprawdza się przede wszystkim w kontakcie 1:1 (choćby z uwagi na stosunkowo niedużą wielkość ekranu – co sprawia, że nauczycielowi trudno jest obserwować większą grupę uczniów), i to przy założeniu, że ów kontakt polega przede wszystkim na rozmowie czy omawianiu materiału.

Lekcja w oku kamery

Gdy chcemy prowadzić normalne e-lekcje, podczas których nie tylko rozmawiamy z uczniami 1:1, ale również pokazujemy im przykłady, materiały, animacje itp. (albo gdy w lekcji bierze udział więcej niż 1 nauczyciel) dużo lepszym rozwiązaniem będzie kamera szerokokątna, wykorzystywana zwykle w zestawach wideokonferencyjnych dla szkół, która z powodzeniem obejmie znacznie szerszy plan. 

Jeśli mówimy o prowadzeniu lekcji zdalnych z prawdziwego zdarzenia, niezbędne będzie wykorzystanie odpowiedniego zestawu wideokonferencyjnego dla szkoły, który sprawi, że nauczanie w modelu e-learning będzie efektywne i komfortowe. Świetnym rozwiązaniem są tu np. oferowane przez AVC mobilne zestawy do wideokonferencji, na które składają się odpowiedni monitor z kamerą do e-learning, zamontowany na statywie jezdnym, dzięki czemu można łatwo i wygodnie korzystać z niego w różnych pomieszczeniach (wystarczy skorzystać z dowolnej aplikacji do wideokonferencji – np. Skype, MS Teams czy Zoom – zainstalowanej zarówno na urządzeniu nauczyciela, jak i uczniów). Pozwala to efektywnie prowadzić różne zajęcia z wykorzystaniem tylko jednego czy dwóch zestawów, które „podróżują” pomiędzy różnymi pracowniami.

e-spotkania z rodzicami

Dodajmy, że z dokładnie tego samego rozwiązania można skorzystać np. podczas zebrań kadry pedagogicznej czy spotkań z rodzicami, które – w razie przedłużania się pandemii – również trzeba będzie zacząć prowadzić online (jako, że kluczowe jest unikanie zbędnych zgromadzeń.

Ogromną zaletą takiego zestawu jest fakt, że jego użyteczność nie ogranicza się jedynie do prowadzenia lekcji zdalnych czy zebrań – gdy polskie szkoły zaczną w końcu funkcjonować normalnie, monitor z kamerą i statywem bardzo przydadzą się również podczas tradycyjnych lekcji w klasie. 

Jak w praktyce może wyglądać nauczanie zdalne w polskiej szkole zobaczyć można w materiale TVN. https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/koronawirus-w-polsce-jak-wygladaja-lekcje-przez-internet,1009412.html

Szkolne studio telewizyjne

Tak naprawdę dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile jeszcze potrwa taka sytuacja – wszystko zależeć będzie od tempa i skali rozprzestrzeniania się choroby. Niewykluczone, że przerwa szkolna potrwa znacznie dłużej niż zapowiedziane dwa tygodnie i w tej sytuacji zasadne stanie się tworzenie w szkołach specjalnych stanowisk dla nauczycieli do prowadzenia lekcji. Co ważne – nie musi wiązać się to z ogromnymi inwestycjami, to raczej kwestia odpowiedniego wykorzystania już posiadanych zasobów oraz know-how. Dobrym pomysłem może być np. wydzielenie cichego pomieszczenia, w którym w dogodnym miejscu zamontowane zostaną 1-2 monitory, kamera szerokokątna, stanowiska nauczyciela, tablica, ewentualnie także specjalne panele ścienne wyciszające pomieszczenie i poprawiające jego akustykę. Wszystkie te rozwiązania znaleźć można w naszej ofercie – w razie potrzeby służymy radą oraz niezbędnym sprzętem.

EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x
: