img

Zrób u nas zakupy i odbierz bon do sklepu empik na nagrody dla uczniów!

Naprawiamy projektor, czyli multimedialne zrób to sam

Nowoczesny projektor multimedialny to zaawansowany sprzęt, który potrafi latami pracować bezawaryjnie (pod warunkiem, że będzie prawidłowo eksploatowany). Czasami jednak może „zaniemóc” – na szczęście znaczna część problemów jest stosunkowo prosta do usunięcia. Wyjaśniamy, jak je diagnozować i które z nich można rozwiązać bez wzywania fachowców.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • jak diagnozować podstawowe usterki projektorów?
 • które problemy można rozwiązać samodzielnie?
 • jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek?
projektor nie działa avcedukacja

Zacznijmy od tego, że w poniższym tekście jako przykładów użyjemy projektów japońskiej firmy Epson – przede wszystkim dlatego, że to one właśnie są najpopularniejszym sprzętem tego typu w polskich szkołach. Co więcej – opisane poniżej typowe problemy, sposoby ich diagnozowania oraz rozwiązywania w wielu przypadkach będą wyglądać podobnie również w urządzeniach innych producentów (aczkolwiek w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej to sprawdzić w instrukcji lub skontaktować się z serwisem).

Dodajmy też, że współczesne projektory to zaawansowane, skomplikowane urządzenia – dlatego co do zasady ingerencji w ich wnętrzu powinni dokonywać wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani serwisanci. Pamiętajmy jednak, że producenci tego sprzętu przewidzieli możliwość wykonywania wielu operacji serwisowych (np. wymiany lampy) przez użytkownika – warto zatem wiedzieć co i jak można zrobić samemu.

Prześledźmy zatem kilka typowych scenariuszy awarii, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku monitorów (poniższe wskazówki przygotowaliśmy w oparciu o porady specjalistów zajmujących się projektorami z firmy SimpleAV):

 1. Projektor w ogóle się nie włącza i nie reaguje na wciskanie jakichkolwiek przycisków
  Jeśli zasilanie jest do urządzenia podłączone poprawnie (warto sprawdzić zarówno sam kabel zasilający, jak i gniazdko/przedłużacz) to prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią, którą musi zająć się serwis. Nie oznacza to koniecznie, że będzie ona złożona lub droga – na pewno wymaga jednak interwencji fachowca i samodzielne próby jej wykonania mogą uszkodzić projektor.
 2. Projektor włącza się, ale nie pracuje poprawnie (nie wyświetla obrazu lub obraz jest zniekształcony)
  W tym przypadku wiele możemy dowiedzieć się obserwując diody na obudowie projektora

a.
W przypadku kombinacji:
dioda „status”  – mruga
dioda „lamp” – świeci stale
dioda „temp” – świeci stale

prawdopodobną przyczyną awarii jest uszkodzony zasilacz lampy (niezbędne będzie wezwanie serwisu)

b.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „lamp” – mruga

przyczyną awarii może być uszkodzona płyta główna (tu również niezbędny będzie serwis)

c.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „lamp” – świeci stale

Przyczyną awarii może być uszkodzona/źle zamontowana lampa (tu można spróbować rozwiązać problem samodzielnie – sprawdzając poprawność zamontowania lampy)

d.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „temp” – mruga

Powyższa sygnalizacja może wskazywać na uszkodzenie/nieprawidłową pracę wentylatora (w tym przypadku również możemy spróbować naprawy samodzielnie – przede wszystkim czyszcząc wentylator).

Warto też dodać, że ostatni ze wspomnianych problemów – czyli zabrudzenie wentylatora – jest usterką, której prosto można zapobiegać, regularnie przeprowadzając odpowiednie czynności konserwacyjne, czyli czyszczenie wentylatora oraz wymianę filtra powietrza (o ile jest to przewidziane w danym modelu i opisane w instrukcji urządzenia). Bardzo ważne jest, by o tym pamiętać – ponieważ zabrudzony wentylator może nie tylko uniemożliwić korzystanie z urządzenia, ale także radykalnie skrócić żywotność lampy projektora.

Ewentualne problemy wynikają z tego, że lampa będąca najważniejszym podzespołem urządzenia w czasie pracy potężnie się nagrzewa – dlatego tak ważne jest odpowiednio efektywne jej chłodzenie, co może zapewnić jedynie  sprawny i czysty wentylator. Zaniedbanie jego regularnego czyszczenia może w tej sytuacji doprowadzić nie tylko do spalenia się lampy, ale także innych komponentów projektora – np. zasilacza czy płyty głównej.

Proponowane produkty:
  EDUSign
  • avtek_logo@1x
  • Epson@1x
  • lego-education-logo-vector@1x
  • LG@1x
  • nec@1x
  • qomo@1x

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

  Akceptuję
  Dowiedź się więcej