Naprawiamy projektor, czyli multimedialne zrób to sam
Nowoczesny projektor multimedialny to zaawansowany sprzęt, który potrafi latami pracować bezawaryjnie (pod warunkiem, że będzie prawidłowo eksploatowany). Czasami jednak może „zaniemóc” – na szczęście znaczna część problemów jest stosunkowo prosta do usunięcia. Wyjaśniamy, jak je diagnozować i które z nich można rozwiązać bez wzywania fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak diagnozować podstawowe usterki projektorów?
- które problemy można rozwiązać samodzielnie?
- jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek?
Zacznijmy od tego, że w poniższym tekście jako przykładów użyjemy projektów japońskiej firmy Epson – przede wszystkim dlatego, że to one właśnie są najpopularniejszym sprzętem tego typu w polskich szkołach. Co więcej – opisane poniżej typowe problemy, sposoby ich diagnozowania oraz rozwiązywania w wielu przypadkach będą wyglądać podobnie również w urządzeniach innych producentów (aczkolwiek w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej to sprawdzić w instrukcji lub skontaktować się z serwisem).
Dodajmy też, że współczesne projektory to zaawansowane, skomplikowane urządzenia – dlatego co do zasady ingerencji w ich wnętrzu powinni dokonywać wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani serwisanci. Pamiętajmy jednak, że producenci tego sprzętu przewidzieli możliwość wykonywania wielu operacji serwisowych (np. wymiany lampy) przez użytkownika – warto zatem wiedzieć co i jak można zrobić samemu.
Prześledźmy zatem kilka typowych scenariuszy awarii, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku monitorów (poniższe wskazówki przygotowaliśmy w oparciu o porady specjalistów zajmujących się projektorami z firmy SimpleAV):
- Projektor w ogóle się nie włącza i nie reaguje na wciskanie jakichkolwiek przycisków
Jeśli zasilanie jest do urządzenia podłączone poprawnie (warto sprawdzić zarówno sam kabel zasilający, jak i gniazdko/przedłużacz) to prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią, którą musi zająć się serwis. Nie oznacza to koniecznie, że będzie ona złożona lub droga – na pewno wymaga jednak interwencji fachowca i samodzielne próby jej wykonania mogą uszkodzić projektor. - Projektor włącza się, ale nie pracuje poprawnie (nie wyświetla obrazu lub obraz jest zniekształcony)
W tym przypadku wiele możemy dowiedzieć się obserwując diody na obudowie projektora
a.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „lamp” – świeci stale
dioda „temp” – świeci stale
prawdopodobną przyczyną awarii jest uszkodzony zasilacz lampy (niezbędne będzie wezwanie serwisu)
b.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „lamp” – mruga
przyczyną awarii może być uszkodzona płyta główna (tu również niezbędny będzie serwis)
c.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „lamp” – świeci stale
Przyczyną awarii może być uszkodzona/źle zamontowana lampa (tu można spróbować rozwiązać problem samodzielnie – sprawdzając poprawność zamontowania lampy)
d.
W przypadku kombinacji:
dioda „status” – mruga
dioda „temp” – mruga
Powyższa sygnalizacja może wskazywać na uszkodzenie/nieprawidłową pracę wentylatora (w tym przypadku również możemy spróbować naprawy samodzielnie – przede wszystkim czyszcząc wentylator).
Warto też dodać, że ostatni ze wspomnianych problemów – czyli zabrudzenie wentylatora – jest usterką, której prosto można zapobiegać, regularnie przeprowadzając odpowiednie czynności konserwacyjne, czyli czyszczenie wentylatora oraz wymianę filtra powietrza (o ile jest to przewidziane w danym modelu i opisane w instrukcji urządzenia). Bardzo ważne jest, by o tym pamiętać – ponieważ zabrudzony wentylator może nie tylko uniemożliwić korzystanie z urządzenia, ale także radykalnie skrócić żywotność lampy projektora.
Ewentualne problemy wynikają z tego, że lampa będąca najważniejszym podzespołem urządzenia w czasie pracy potężnie się nagrzewa – dlatego tak ważne jest odpowiednio efektywne jej chłodzenie, co może zapewnić jedynie sprawny i czysty wentylator. Zaniedbanie jego regularnego czyszczenia może w tej sytuacji doprowadzić nie tylko do spalenia się lampy, ale także innych komponentów projektora – np. zasilacza czy płyty głównej.