img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Największe korzyści strefy relaksu w szkole

W natłoku szkolnych obowiązków, testów i presji, uczniowie często potrzebują miejsca, w którym mogliby się wyciszyć, zrelaksować i odzyskać siły. Współczesne placówki edukacyjne coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom uczniów, tworząc dla nich przestrzenie sprzyjające odpoczynkowi, wyciszeniu i integracji. Strefy relaksu stają się pewnym standardem w edukacji i odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu uczniów niezależnie od wieku: od przedszkolaków po studentów.

Strefa relaksu w szkole

Strefa relaksu w szkole – dlaczego warto ją stworzyć?

Korzyści płynące ze strefy relaksu są liczne i obejmują zarówno uczniów, jak i całą społeczność szkolną. Oto kilka najważniejszych argumentów:

Korzyści dla uczniów:

 • Zmniejszenie stresu i lęku: Szkoła może być stresującym miejscem dla uczniów. Strefa relaksu może zapewnić im bezpieczną i komfortową przestrzeń do odpoczynku i odprężenia się. Może to pomóc poprawić ich samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne.
 • Integracja z innymi uczniami: Strefa relaksu może stać się miejscem spotkań i integracji uczniów z różnych klas i roczników. Wspólne gry, zabawy i rozmowy sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji i poczucia wspólnoty.
 • Integracja z nauczycielami: Strefa relaksu może służyć za miejsce, gdzie nie obowiązuje typowa szkolna hierarchia i wszyscy mogą się spotkać na równych prawach. Strefy, w których uczeń może z nauczycielem zwyczajnie pogadać o swoich problemach, o swoich pasjach, o wspólnych zainteresowaniach.
 • Kreatywność: Strefa relaksu może być miejscem, w którym uczniowie mogą rozwijać swoją kreatywność. Dostęp do gier planszowych, puzzli, książek i innych materiałów może pobudzać wyobraźnię i inspirować do nowych pomysłów.
 • Lepsza nauka: Badania wykazały, że uczniowie, którzy mają dostęp do stref relaksu, są bardziej skłonni do nauki i osiągania lepszych wyników w nauce. Dzieje się tak, ponieważ strefa relaksu może pomóc im się odprężyć, skupić i zregenerować siły.
 • Nauka w plenerze: W przypadku szkół posiadających tereny zewnętrzne, strefa relaksu może zostać zorganizowana na świeżym powietrzu, np. między drzewami. Lekcje w plenerze mogą być bardziej efektywne i przyjemne dla uczniów.

Korzyści dla szkoły:

 • Poprawa wizerunku szkoły: Strefa relaksu pokazuje, że szkoła dba o dobre samopoczucie swoich uczniów. 
 • Przyciąganie nowych kandydatów na uczniów: Strefa relaksu może być czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze szkoły. Rodzice i uczniowie chętniej wybiorą szkołę, która ma pozytywny i wspierający klimat.
 • Poprawa frekwencji i zmniejszenie absencji: Uczniowie, którzy czują się dobrze w szkole, rzadziej wykazują skłonności do opuszczania lekcji. Strefa relaksu może pomóc stworzyć bardziej pozytywną atmosferę w szkole, co może prowadzić do poprawy frekwencji i zmniejszenia absencji.
 • Zmniejszenie liczby konfliktów: Stres i frustracja mogą prowadzić do konfliktów między uczniami. Strefa relaksu może pomóc uczniom rozładwać stres i zmniejszyć liczbę konfliktów.
 • Wszechstronność: Strefa relaksu może być wykorzystywana do różnych celów. Grupa uczniów może spotkać się w strefie relaksu, aby pracować nad projektem grupowym w bardziej kreatywnym i sprzyjającym współpracy otoczeniu, może być wykorzystana jako miejsce spotkań dla klubów uczniowskich, czy miejsce odpoczynku po testach.

NASZE ROZWIĄZANIA DO STREFY RELAKSU

pufy w szkolnej strefie relaksu

Jak urządzić strefę relaksu w szkole?

Strefa relaksu powinna znajdować się w cichym i spokojnym miejscu z dala od hałasu i tłumów. Dobrze sprawdzą się puste sale lekcyjne, korytarze lub kąciki biblioteczne. Może to być osobne pomieszczenie, ale czasem wystarczy szersza część korytarza, jego niewykorzystany zaułek, fragment piwnicy czy przedsionek hallu.

Wyposażenie strefy relaksu powinno mieć odpowiednią estetykę, aby była ona przyjemnym i przytulnym miejscem dla uczniów. Można w niej umieścić wygodne meble, takie jak pufy, fotele lub sofy, a także dywany, rośliny i koce, panele wyciszające na ścianach. Przydatne mogą być również lampki o ciepłym świetle, książki, gry planszowe i inne materiały relaksacyjne. Wybór trwałych, łatwych w czyszczeniu i estetycznie atrakcyjnych elementów tworzy inspirujące środowisko nauki i relaksu. Najważniejsze jest, aby przestrzeń była komfortowa i bezpieczna.

Dobrym pomysłem jest też stworzenie strefy relaksu z ciekawym motywem przewodnim np. 

 • Koloroterapia: Uspokajające barwy, takie jak zieleń, błękit lub fiolet, by stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi.
 • Las w środku miasta: Naturalne elementy, takie jak drewno, zieleń i dźwięki natury, aby stworzyć oazę spokoju.
 • Podróż dookoła świata: Motyw przewodni z egzotycznego kraju i klimat dalekich krain.
strefa wypoczynku w szkole wyposażona w pufy, z fototapetą w tle, na której widnieje zdjęcie lasu

Pamiętaj o detalach! Dodatki, takie jak obrazy, rośliny i oświetlenie, dopełnią klimat i stworzą niepowtarzalną atmosferę.

Ważne jest, aby ustalić jasne zasady korzystania ze strefy relaksu, aby zapewnić wszystkim uczniom komfortowe i bezpieczne warunki. Zasady te mogą dotyczyć m.in. poziomu hałasu, sposobu korzystania z mebli i materiałów oraz czasu przebywania w strefie.

Uczniowie mogą być zaangażowani w planowanie, tworzenie i zarządzanie strefą relaksu. Może to pomóc im poczuć się bardziej odpowiedzialnymi i aktywnymi w swojej szkole.

Strefa relaksu nie musi być dużym wydatkiem, ale o finanse na tego typu inicjatywy warto  starać się z zewnętrznych źródeł. Jednym z nich jest Fundusz Inicjatyw Społecznych, istnieją też programy i konkursy rozpisywane przez urzędy wojewódzkie i miejskie, mające na celu wsparcie finansowe infrastruktury szkolnej. Dotacje można uzyskać również od stowarzyszeń, fundacji i prywatnych sponsorów. 

Dlaczego pufy to najlepsze wyposażenie strefy relaksu?

Zdecydowanie uważamy, że wszelkiego rodzaju pufy to absolutny must-have w strefie relaksu! Ich niepowtarzalny design i wygoda użytkowania sprawiają, że stają się ulubionym miejscem wypoczynku dla każdego.

puf sako do strefy relaksu

Szczególnie polecamy Pufy sako, które dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając idealne wsparcie dla pleców i szyi. Dzięki temu uczniowie mogą się w nich zrelaksować i odprężyć, zapominając o stresie i napięciach. Można układać ja na różne sposoby, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Mogą służyć jako wygodne siedzisko do czytania, grania w gry planszowe lub po prostu drzemania. Pufy sako są lekkie i łatwe do przenoszenia, co pozwala na łatwe przestawianie ich w różne miejsca w strefie relaksu lub w razie potrzeby do innych pomieszczeń w szkole.

Pufy, które znajdziecie w naszej ofercie wykonane są z wytrzymałych materiałów, które są odporne na zużycie i łatwe do czyszczenia. Dzięki temu będą służyć uczniom przez wiele lat. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju strefy relaksu i stworzenie przytulnej i atrakcyjnej atmosfery.

zamek w pufie sako

W naszym sklepie znajdziecie również regały na książki, czy panele akustyczne, które idealnie sprawdzą się w tworzeniu szkolnej strefy relaksu. 

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie doradzimy Wam w wyborze najlepszego wyposażenia. 

EDUSign
 • iiyama
 • Postura+
 • edusign
 • newline
 • Epson@1x
 • avtek_logo@1x
: