img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Monitor vs tablica interaktywna – które urządzenie lepiej sprawdza się w szkole?

Użytkownicy planujący zakup sprzętu multimedialnego do placówki edukacyjnej wcześniej czy później staną przed dylematem dotyczącym tego, jakie urządzenie do wyświetlania wybrać: monitor interaktywny czy zestaw składający się z projektora oraz tablicy interaktywnej. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, jednak praktyka pokazuje, że w zastosowaniach szkolnych znacznie lepszym pomysłem będzie postawienie na nowoczesny monitor interaktywny. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego tak jest – przedstawiając 6 kluczowych atutów monitorów interaktywnych.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • jak wybrać interaktywne urządzenie do wyświetlania obrazu w szkole?
 • jakie są kluczowe zalety monitorów interaktywnych?
 • w takich zastosowaniach lepiej sprawdza się projektor?
 • które z tych urządzeń można kupić z stawką VAT 0%?
_MG_1004-Pano-53

Na początku warto zaznaczyć, że projektory mają nad monitorami jedną kluczową zaletę – nawet tańsze urządzenia z tej kategorii potrafią wyświetlać duży obraz, o przekątnej sięgającej 100” (na rynku są co prawda takie monitory – ale ich ceny są bardzo wysokie). Rzecz w tym, że tak wielki obraz świetnie sprawdza się np. podczas wyświetlania filmu przed dużym audytorium, jednak do codziennej pracy z obrazem interaktywnym (np. aplikacjami edukacyjnymi), tak duży obszar wyświetlania nie tylko nie jest potrzebny, ale może wręcz stwarzać pewne problemy (np. z obsługą). 

Dlatego też właśnie lepszym rozwiązaniem do szkoły wydaje się nieco mniejszy monitor interaktywny – a oto dlaczego:

 

Po pierwsze, rozdzielczość

Inwestując w urządzenie do wyświetlania obrazu, warto wybrać takie, które może prezentować treści w najwyższej możliwej jakości – na dziś oznacza to obsługę rozdzielczości 4K. Takie urządzenie nie będzie miało problemu z czytelnym i odpowiednio szczegółowym precyzyjnym wyświetlaniem najdrobniejszych detali obrazu, co jest kluczowe np. podczas pracy z mapami, wykresami, schematami itp. 

Optymalnym wyborem do prezentowania obrazu 4K na dziś jest zdecydowanie monitor interaktywny – owszem, na rynku są już również projektory potrafiące wyświetlać materiały o takiej rozdzielczości, jednak ich ceny zdecydowanie przekraczają możliwości większości placówek edukacyjnych

 

Po drugie, jasność i brak cienia

Ten atut również jest po stronie monitora interaktywnego – ponieważ urządzenie to potrafi bez problemu wyświetlać odpowiednio wyraźny i czytelny obraz nawet w jasno oświetlonej sali wykładowej czy klasie. Tablica interaktywna z projektorem wypada tu gorzej, ponieważ w większości przypadków do wyświetlenia odpowiednio jasnego obrazu niezbędne jest zaciemnienie pomieszczenia – a w takich warunkach trudno wyobrazić sobie komfortowe prowadzenie lekcji czy przygotowywania notatek.

Pamiętajmy też, że w przypadku standardowego projektora o długim rzucie osoba stojącą przed obrazem i np. nanosząca nań notatki, będzie rzucała cień, utrudniając tym samym sobie i innym użytkownikom korzystanie z wyświetlanych treści. W przypadku monitora ten problem nie występuje.

 

Po trzecie, kompletne wyposażenie i łatwa rozbudowa

Kluczowym atutem monitora interaktywnego jest również fakt, iż stanowi on samodzielne, kompletne rozwiązanie. Nie musimy na przykład dokupować do niego głośników, bo większość monitorów ma je wbudowane – i zwykle są to komponenty o mocy wystarczającej, by bez problemu nagłośnić salę nawet dla 20-30 osób. Chcąc osiągnąć podobny efekt w przypadku projektora, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Co istotne, wiele monitorów interaktywnych pracuje pod kontrolą systemu Google Android – co nie tylko oznacza, że możemy z ich poziomu wygodnie korzystać np. z przeglądarki WWW czy aplikacji do robienia notatek, ale dodatkowo pozwala na rozszerzanie zakresu funkcji urządzenia, poprzez instalowanie dodatkowych aplikacji i narzędzi.

Po czwarte, łatwa instalacja i wysoka mobilność

Wdrażając w szkole zestaw projektor + tablica interaktywna, musimy pamiętać o zainstalowaniu obu tych elementów, odpowiednim ich zabezpieczeniu, podłączeniu do siebie nawzajem, a następnie skonfigurowaniu – cały ten proces może być całkiem skomplikowany i czasochłonny. Monitor interaktywny to urządzenie typu „wszystko w jednym” – wystarczy postawić lub powiesić go w wybranym miejscu… a następnie podłączyć zasilanie.

Do dyspozycji tu mamy bardzo różne warianty montażu – monitor może wisieć wyżej lub niżej, w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników (inna pozycja będzie optymalna w przypadku licealistów, inna – przy grupie nauczania początkowego).

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie monitora interaktywnego na specjalnym mobilnym stelażu, to z urządzenia bez problemu możemy korzystać w różnych pomieszczeniach – zestaw projektor + tablica niestety nie dają takich możliwości.

 

Po piąte, niezawodność i trwałość

Tu wystarczy zestawić dwie liczby: 40 000 oraz 3 000. Ta pierwsza opisuje przeciętną trwałość monitora interaktywnego (czyli liczbę godzin, przez którą urządzenie będzie pracować bezawaryjnie; zaznaczmy że na rynku są modele, dla których ta wartość jest znacznie wyższa), ta druga – przeciętną liczbę godzin, przez którą może pracować projektor zanim niezbędna będzie wymiana lampy (co często jest operacją dość kosztowną). Nietrudno chyba ocenić, które z tych dwu urządzeń jest rozwiązaniem bardziej niezawodnym i przyjaznym dla budżetu szkolnego…

Dodajmy do tego, że większość monitorów interaktywnych oferowana jest z 5-letnią gwarancją, często również z opcją wymiany na nowy egzemplarz w razie wystąpienia jakiejkolwiek poważniejszej awarii.

Proponowane produkty:

  Po szóste – korzystny zakup…

  Wynikający z faktu, iż monitory interaktywne można kupować z zwolnieniem z podatku VAT.

  Więcej informacji o monitora interaktywnych oraz polecanych modelach tych urządzeń znaleźć można na naszej stronie (kliknij).

  EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x
  :