img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Jak się lepiej uczyć? Wystarczy się trochę… powiercić?

„Nie huśtaj się na krześle”? Ależ tak, pozwól swoim uczniom się trochę pobujać! W ten sposób nauczą się więcej. Paradoksalnie, huśtanie i „wiercenie się” podczas nauki nie tylko gimnastykuje ciało, ale także uaktywnia mózg, co sprawia, że informacje są lepiej przyswajane. Ruch, w szerszym sensie, jest niezbędny dla naszej funkcji poznawczej i warto wprowadzać go w nasze codzienne życie, nawet w sposób nieoczekiwany.

AVC Edukacja Ricochet

Korzyści z ruchu dla wszystkich

Chociaż „wiercenie się” jest szczególnie częste dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak ADHD, korzyści z ruchu dotyczą nas wszystkich. Istnieje mnóstwo badań pokazujących, jak ruch jest niezbędny dla rozwoju naszych systemów sensorycznych. Niestety, brak ruchu doprowadził do niedorozwoju systemu równowagi u dzieci, co ostatecznie wpływa na ich zdolność do koncentracji.

Problem statycznego siedzenia

Często uczniowie „wiercą się”, aby aktywować swoje mózgi, ale taki ruch bywa odbierany przez nauczycieli jako zakłócający. Efekt? Uczniowie siedzą grzecznie, ale gorzej się uczą.

Zobacz stołki Ricochet

Zachęta do zabawy i aktywności

Niezliczone korzyści płynące z zabawy pełnej wyobraźni sprawiają, że jest ona niezbędna dla rozwoju umysłu i ciała. Technologia coraz bardziej skłania nas do prowadzenia siedzącego trybu życia, co sprawia, że prawdziwe, fizyczne aktywności stają się kluczowe.

Znaczenie przerw w nauce

Przerwy w ciągu dnia są kluczem do utrzymania koncentracji i pomagają „ładować baterie”. Warto, aby uczniowie mogli wstać i się poruszać, nawet jeśli to tylko krótka chwila aktywności między zajęciami.

Nowoczesne rozwiązania dla klasy

Jednym z ciekawych rozwiązań wspierających aktywne siedzenie jest stołek Ricochet. Jego wyróżnikiem jest lekko zaokrąglona podstawa, która umożliwia stabilne kołysanie się w miejscu. Idealne dla uczniów, którzy potrzebują trochę ruchu, by lepiej się skoncentrować.

Porada dla dorosłych

To samo dotyczy dorosłych. Długie godziny pracy z domu mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli możemy, warto korzystać z biurek umożliwiających pracę w pozycji stojącej oraz aktywnego siedzenia, takiego jak na stołku Ricochet. Ważne jest, aby ciało było w ruchu, ponieważ zostało do tego stworzone.

Tak dla dzieci, jak i dla dorosłych, do prawidłowego funkcjonowania mózgu i ciała ruch jest absolutnie niezbędny. Wprowadzanie aktywności fizycznej w nasze codzienne życie, nie tylko poprawia nasze zdrowie, ale także pomaga w procesie uczenia się i koncentracji. Ten oczywisty związek pokazuje po prostu, jak niesłuszne było myślenie o kondycji fizycznej i umysłowej, jako o różnych składnikach naszej osobowości. I tego, jak bardzo warto to zmieniać!

EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x
: