img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Jak pracownie przyrodnicze mogą pomóc w edukacji ?

Dotychczas trudny do zrealizowania w polskich szkołach model praktycznego nauczania i edukacji metodą projektu na nowo zawita do klas i pozwoli uczniom dosłownie – wziąć temat każdej lekcji we własne ręce. Wszystko to ze względu na popularyzację prostego rozwiązania jakim są modułowe pracownie przyrodnicze.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • Czym są modułowe, mobilne pracownie przyrodnicze,
 • Jak wybrać odpowiedni zestaw dla swojej szkoły,
 • Z jakimi kosztami wiąże się zakup pracowni przyrodniczych,
 • Jak zdobyć dofinansowanie na zakup takiego wyposażenia.

Kiedy w 2018 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rezerwę subwencji rozłożoną na cztery lata  na zakup wyposażenia szkolnych pracowni przyrodniczych, na rynku zaczęły pojawiać się różne rozwiązania wpisujące się w ten temat. Największą popularność zdobyły jednak zestawy wyposażenia, które cechowały się takimi określeniami jak modułowe i mobilne.

Tego typu pracownie przyrodnicze pozwalają nauczycielowi realizować lekcje z przedmiotów biologia, chemia, fizyka i geografia w szkołach podstawowych poprzez eksperymenty, doświadczenia i projekty badawcze, które jak powszechnie wiadomo pozytywnie wpływają na rozwój i wyniki uczniów, a także pozwalą dużo lepiej zrozumieć zjawiska przyrodnicze niż ma to miejsce w przypadku podejścia czysto teoretycznego. Mobilne, modułowe pracownie przyrodnicze to kompletny pakiet wyposażenia. Dzięki temu nauczyciel otrzymuje w jednym produkcie praktycznie wszystko, czego potrzebuje do realizacji ciekawych i angażujących zajęć.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i łatwość użytkowania. Komplet wyposażenia znajduje się w jednym miejscu – wewnątrz pudełka lub skrzyni. Do tego całość jest mobilna i samowystarczalna – nie jest uzależniona od innego wyposażenia danej sali lub pracowni. Nauczyciele zwracają uwagę na to, jak bardzo użycie modułowych pracowni przyrodniczych pozwala zaoszczędzić czas i uprościć proces przygotowania i planowania zajęć. Drugą cechą tych zestawów jest ich modułowość. Każdy taki zestaw to logicznie podzielone zagadnienie pozwalające szczegółowo omówić i wyczerpać dany temat. Nie jest to zazwyczaj tylko jedna lekcja, lecz specjalnie zaprojektowany ciąg zajęć, który – zgodnie z podstawą programową – tłumaczy uczniom poszczególne zagadnienia związane z przedmiotami przyrodniczymi.

Większość zestawów wyposażenia pracowni przyrodniczych zawiera materiały zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów. Mowa tutaj nie tylko o składnikach i aparaturze potrzebnej do wykonywania doświadczeń, ale też innych dodatkowych elementach ułatwiających korzystanie z zestawu i efektywne realizowanie zajęć. Mogą być to tradycyjne pomoce, takie jak karty pracy, podręczniki, poradniki metodyczne, scenariusze zajęć lub nowoczesne zasoby na tablice interaktywne.

Wybierając wyposażenie szkolnego laboratorium dla swojej szkoły, warto zwrócić uwagę na to:

 • dla ilu uczniów przeznaczona jest zawartość modułu,
 • czy wraz z zestawem nauczyciel otrzymuje instrukcje, poradniki metodyczne, scenariusze zajęć lub inne pomoce,
 • jaką liczbę lekcji pozwala zrealizować dany moduł.

Niezmiernie ważną kwestią jest jednak aspekt finansowy. Wykorzystanie modułowych pracowni przyrodniczych w trakcie zajęć jest niezmiernie korzystne dla uczniów i nauczyciela, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ceny poszczególnych zestawów wyposażenia są różne i często uzależnione są od liczebności klas oraz danego przedmiotu szkolnego. Obecnie na rynku można znaleźć rozwiązania nawet za mniej niż 2 tysiące złotych, choć często moduły z tej półki cenowej zawierają wyposażenie jedynie dla kilku uczniów. Aby cała klasa mogła aktywnie korzystać z zestawu, szkoła musi zakupić większą liczbę takich modułów.

Zestaw LaboLAB: Struktury roślin i zwierząt

Optymalnym wyborem dla większości szkół będą na przykład zestawy LaboLAB: Szkolne laboratoria, które wyróżniają się tym, że zawierają wyposażenie dla trzydziestu uczniów, a także obszerne instrukcje, scenariusze zajęć i poradniki metodyczne dla nauczyciela oraz karty pracy i obserwacji dla uczniów. Co ciekawe zestawy LaboLAB realizują jednocześnie praktyczny i hybrydowy model nauczania dzięki zasobom na tablice interaktywne dołączanym do każdego modułu oraz bogatemu wyposażeniu, które pozwala na przeprowadzenie dziesiątek ciekawych eksperymentów. Na rynku dostępnych jest obecnie dziewięć modułów LaboLAB przypisanych do różnych przedmiotów przyrodniczych. Ceny takich zestawów różnią się w zależności od zawartości i wynoszą od 2990 zł do 5990 zł.

Produkty wspomniane w artykule:

  Zakup zestawu wyposażenia szkolnych pracowni przyrodniczych to inwestycja na długie lata, która pozwoli szkołom realizować nowoczesny model praktycznego nauczania, który zachęca i angażuje uczniów do nauki i poznawania świata. Dlatego też warto zainteresować się ofertą modułowych pracowni – szczególnie teraz, kiedy środki na ich zakup można otrzymać z programu dofinansowania MEN, który obowiązuje jeszcze do 2021 roku.

   

  Autor: Jacek Świątek, Learnetic

  EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x