img

Zrób u nas zakupy i odbierz bon do sklepu empik!

Interaktywne obrazy: najlepsza pomoc edukacyjna dla dzieci z Ukrainy

Odkąd pojawiły się w szkołach, projektory i monitory interaktywne zachwycają swoimi możliwościami zarówno nauczycieli jak i uczniów. Sprawdzają się one doskonale jako narzędzia poszerzające możliwości edukacji  zapewniające - skuteczne - dotarcie do dzieci i młodzieży. Jednak do ich obecności w klasach już się przyzwyczailiśmy i wydawało się, że niczym nowym nas nie zaskoczą. Dziejąca się na naszych oczach historia pokazała całkiem nowy potencjał ich użycia. Od roku na korytarzach polskich szkół słychać język ukraiński. Liczba dzieci, które przyjechały po 24 lutego i uczą się u nas, jest mierzona setkami tysięcy.  Dlatego poza samą edukacją istotnym wyzwaniem kadry pedagogicznej stała się integracja kulturowa i językowa.

mtalent_FB_2022-11-ukr-www

Bardzo aktualne stało się zapotrzebowanie na pomoce edukacyjne dla dzieci z Ukrainy, podobnie w cenie są gry rozwijające z językiem ukraińskim. Okazało się, że najszybszą i dostępną praktycznie od ręki odpowiedzią na te potrzeby jest po prostu monitor interaktywny z językiem ukraińskim. Odpowiednie materiały multimedialne można znaleźć w Internecie czy opracować samodzielnie bez czekania na dostarczenie podręczników, a ich atrakcyjność jest znacznie większa przy wyświetlaniu i interaktywnej obsłudze, niż tradycyjnej pracy z długopisem. Ponadto obecnie monitory dostępne w naszej ofercie mogą trafiać do odbiorców z już zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami. Programy po ukraińsku są bardzo dużą pomocą dla nauczycieli, którzy nie znają tego języka, a w gronie ich podopiecznych są dzieci zza wschodniej granicy.

Program dla dzieci z Ukrainy, jakim są specjalne klasy przygotowawcze w szkołach podstawowych jest wdrażany w setkach placówek w całym kraju. I wiele z nich korzysta z zestawu, jakim jest monitor interaktywny z komputerem i preinstalowanym oprogramowaniem wspierającym dzieci z Ukrainy. Co bardzo ważne, takie wyposażenie to bardzo uniwersalne narzędzie, które dzięki połączeniu z Internetem daje nam praktycznie nieograniczony dostęp do dowolnych materiałów dla dzieci i młodzieży, mówiących zarówno, po polsku, ukraińsku czy w innym języku. Tym bardziej że komunikacja obrazem – bo przecież w multimediach leży siła nowoczesnej edukacji – potrafi pokonać wszelkie bariery lingwistyczne.

Naprzeciw potrzebom szkół w zakresie zakupów odpowiednich zestawów (komputer + monitor + oprogramowanie w języku ukraińskim, np. mTalent) wychodzi wsparcie instytucjonalne Funduszu Pomocy, a także możliwość skorzystania ze środków finansowych na dodatkowe zadania oświatowe. Co ważne mogą skorzystać z niego zarówno szkoły, jak i przedszkola.

Wspomniany pakiet mTalent to aplikacja terapeutyczno-edukacyjna stworzona w Polsce, która obejmuje także potrzeby uczniów ukraińskojęzycznych oraz innych, którzy uczą się języka polskiego jako obcego. Obecni użytkownicy tego narzędzia otrzymują darmową aktualizację, która rozszerza materiały o treści nie tylko po polsku, ale także w języku ukraińskim.

Przykładowo, na ekranie monitora multimedialnego w sekcji z uwzględnieniem edukacji klasy z dziećmi z Ukrainy zobaczymy równoległe instrukcje do zadań w dwóch językach. Są one zarówno prezentowane w formie pisemnej, jak i nagrania ukraińskojęzycznej lektorki. Nauczyciel ma możliwość przełączenia się  w każdej chwili się na język polski, klikając przycisk z flagą.

Proponowane produkty:
EDUSign
  • avtek_logo@1x
  • Epson@1x
  • iiyama
  • LG@1x
  • nec@1x
  • qomo@1x

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

Akceptuję
Dowiedź się więcej