E-tablica ogłoszeń
Postępu nie da się powstrzymać. Przedszkola, szkoły podstawowe i średnie wymieniają wysłużone tablice korkowe na nowoczesne narzędzia do prezentowania treści, czyli system Digital Signage. Zamiast drukować, korzystają ze swobody elektronicznego prezentowania komunikatów, zdjęć i filmów. Sposób ekspozycji jest tak atrakcyjny, że ciężko przejść obok niego obojętnie.
Jak mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego z Mielca,
w szkole, w której uczy się prawie 800 uczniów i pracuje ponad 60 nauczycieli, organizacja procesu edukacyjnego stanowi duże wyzwanie. – Oprócz tradycyjnych zajęć dydaktycznych codziennie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia dotyczące całej społeczności szkolnej lub tylko jakiejś grupy: prelekcje, konkursy, akademie i uroczystości oraz rywalizacje sportowe czy akcje organizowane przez samorząd uczniowski. Gdy tak dużo się dzieje i tak wielu różnych grup dotyczy, duże znaczenie ma łatwy dostęp do informacji oraz szybki jej przepływ. Szukaliśmy nowoczesnego, bezpiecznego, niezawodnego, praktycznego, taniego i dostosowanego do specyfiki naszego liceum rozwiązania, które pomoże łatwo i szybko dotrzeć z informacją do jak największej liczby uczniów i nauczycieli.
— wspomina Radosław Kluza, Dyrektor szkoły
Z podobnym problemem borykało się wiele szkół, więc zaczęły na własną rękę wdrażać u siebie Digital Signage – zestaw narzędzi umożliwiających prezentację komunikatów na wyświetlaczach. Były to zwykle telewizory, na których pokazywały się prezentacje PowerPoint z pendrive’a, co wiązało się ze wszystkimi ograniczeniami wynikającymi z prowizoryczności tego rozwiązania.
Alternatywą jest system, który sam się włącza i wyłącza o zdefiniowanej godzinie oraz pilnuje dat publikacji informacji zgodnie z wyznaczonym wcześniej harmonogramem. Do wprowadzania zmian i publikowania nowych treści wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu. Dane można dodawać w dowolnym czasie i miejscu. W związku ze specyfiką danego etapu edukacyjnego system został przygotowany dla przedszkoli, gdzie odbiorcą jest przede wszystkim rodzic, a także dla szkół podstawowych i średnich, w których adresatami przekazu są zazwyczaj uczniowie.
Korzystając z bardzo intuicyjnego systemu wpisywania i edycji komunikatów, wprowadza się plany lekcji, nadchodzące wydarzenia, zastępstwa czy aktualności z życia szkoły, a system samodzielnie układa je i prezentuje. Dzięki temu łatwo można podzielić się informacjami ze społecznością placówki. Nie jest przy tym potrzebna żadna wiedza techniczna – wystarczy wpisać treść w wyznaczone miejsce, a ona zmieni się w bardzo przejrzysty i atrakcyjnie wyglądający komunikat.
Proponowane produkty:
W mieleckim I LO monitory umieszczone na każdej kondygnacji oraz przy wejściu do budynku pokazują informacje o zastępstwach i wydarzeniach dnia, dzięki czemu mogą dotrzeć do każdego członka społeczności szkolnej. Było to szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy na bieżąco wyświetlały się pilne komunikaty od dyrekcji, samorządu uczniowskiego i rady rodziców, a możliwość zdefiniowania harmonogramów pracy dała gwarancję uruchamiania urządzeń w określone dni w wybranym czasie.
– Pozytywnie zaskoczył nas fakt, iż zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły bardzo szybko odebrali monitory jako główne źródło informacji. Zmalały kolejki osób przychodzących do sekretariatu z pytaniami dotyczącymi bieżących wydarzeń. Przepływ informacji jest szybszy i skuteczniejszy, a sam program faktycznie bardzo prosty w obsłudze. Pilne komunikaty na przewijanym pasku oraz nagłe zmiany zaznaczone kolorem czerwonym to bardzo przydatna i praktyczna opcja
— podsumowuje Radosław Kluza
Autor: Katarzyna Pruś – specjalistka ds. nowych technologii w edukacji.
Źródło: Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej Dyrektor Szkoły, dodatek Nowe Technologie, maj 2022