img

Pilne informacje dla uczniów lub rodziców? Mamy na to sposób - zobacz Edusign

Cicha przestrzeń do nauki i zabawy, czyli jak panele akustyczne mogą pomóc opanować hałas w szkole?

Nieokiełznane dźwięki to poważny problem w polskich szkołach. Uczniowie i nauczyciele każdego dnia narażeni są na hałas o natężeniu nawet 130 decybeli, a już poziom 90 decybeli może uszkodzić słuch. Co więcej, badania naukowców z Cornell University potwierdzają, że „głośne” warunki zaburzają naukę czytania, obniżają wyniki osiągane przez uczniów i powodują irytację. Akustykę w szkole da się jednak opanować. Rozwiązaniem problemu mogą być specjalne panele akustyczne Fluffo.

Szkoła Społeczna nr 4

Im głośniejsza sala, tym mniejsza koncentracja

Badania jednoznacznie potwierdzają korelację między gorszymi wynikami w nauce uczniów oraz spadkiem ich koncentracji a nadmiernym hałasem w szkołach. Zbyt intensywny pogłos i męczące dźwięki są również uciążliwe dla personelu. W trudnych warunkach nauczyciel nie może efektywnie przekazywać uczniom wiedzy, musi powtarzać ten sam komunikat, co potęguje zmęczenie i stres. 

Coraz częściej jednak dyrektorzy szkół i architekci dostrzegają problem i szukają rozwiązań, które pomagają stworzyć sprzyjające warunki do nauki i pracy w placówkach edukacyjnych. Sprawdzonym sposobem na opanowanie akustyki w głośnych salach i na szkolnych korytarzach są panele akustyczne, od lat powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej. W Polsce wzbudzają coraz większe zainteresowanie i są już wykorzystywane w kilku szkołach, m.in. w Warszawie i Poznaniu.

zobacz panele akustyczne

Jakie panele akustyczne sprawdzą się w szkole lub przedszkolu?

Panele akustyczne przeznaczone do wykorzystania w miejscach użytku publicznego oferuje Fluffo Fabryka Miękkich Ścian. Wszystkie produkty Fluffo charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku i doskonale radzą sobie z pogłosem, donośnym gwarem czy echem. Wystarczy pokryć część powierzchni ścian panelami akustycznymi, by w pomieszczeniu było ciszej i zmniejszyło się nieprzyjemne wrażenie odbicia dźwięku. Szeroka gama wzorów i 56 kolorów produktów Fluffo sprawia, że przy ich pomocy można urozmaicić design wnętrza i stworzyć nowoczesną, przytulną i przyjemną w odbiorze przestrzeń.

Panele akustyczne Fluffo mają postać geometrycznych kształtek, z których można tworzyć oryginalne wzory i przestrzenne mozaiki. Do szkół polecane są specjalne linie produktów trudno zapalnych. Mowa o panelach z kolekcji Fluffo Fire Resist, produkowanych ze sprasowanej wełny mineralnej oraz Fluffo Air, czyli panelach akustycznych podwieszanych pod sufitem, wykonanych z wełny szklanej, zabezpieczonej welonem. 

Nie tylko design i akustyka, ale też bezpieczeństwo

Choć na rynku dostępne są różne rodzaje paneli akustycznych, trzeba wiedzieć, że w szkołach można zastosować wyłącznie produkty, które spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa.
– Nasze panele ścienne Fluffo Fire Resist i seria paneli podwieszanych Fluffo Air łączą w sobie świetny design i bezpieczeństwo. Wyniki badań certyfikowanych laboratoriów potwierdziły, że ich klasa palności jest zgodna z normą budowlaną PN-EN 135011 + a1: 2010. Oferujemy również akustyczne panele miękkie mocowane do ścian przy pomocy folii magnetycznej, do wykorzystania tych paneli ściana musi być pomalowana farbą magnetyczną. Można stosować je np. w salkach, w których potrzebne jest jeszcze większe wyciszenie. Jednocześnie samodzielne układanie miękkich paneli na ścianie może być świetną zabawą dla dzieci – mówi Paweł Sumiński, twórca i właściciel Fluffo Fabryki Miękkich Ścian. 

Kolorowe i designerskie panele akustyczne sprawdzają się m.in. w salach zabaw i lekcyjnych, aulach, świetlicach, czytelniach i korytarzach szkolnych. Możliwości są niemal nieograniczone. Co więcej, miłe dla oka panele akustyczne Fluffo nie tylko pomagają opanować nadmierny hałas, ale także pozwalają placówce się wyróżnić i podnoszą jej standard, co ma szczególne znaczenie na konkurencyjnym rynku prywatnej edukacji.

Autor: Klaudia Wojnowska, Fluffo

 

Dodajmy, że nasi specjaliści są oczywiście przez cały czas do dyspozycji przedstawicieli szkół, którzy planują zakup paneli akustycznych i którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrać rozwiązania idealnie dopasowane do ich specyficznych potrzeb i warunków. Nasze dane kontaktowe znaleźć można w zakładce kontakt.

EDUSign
  • iiyama
  • Postura+
  • edusign
  • newline
  • Epson@1x
  • avtek_logo@1x